Správna výživa fretky

Fretka sedí na kufri

Fretka je tak ako jej najbližší príbuzní šelma a živí sa prevažne mäsitou potravou, na ktorú je prispôsobená aj jej tráviaca sústava. Trávenie fretiek je veľmi rýchle a zvieratá preto potrebujú kvalitnú, rýchlo stráviteľnú potravu s vysokým obsahom bielkovín a tukov. Na trhu už v súčasnosti existujú krmivá, vyrobené špeciálne pre fretky z hydinového mäsa.

V prípade, že pre zvieratá nevieme zabezpečiť špeciálne krmivá, je nutné aby boli v náhradnej strave zastúpené mäso, bielkoviny, ovocie a zelenina, mlieko v tomto pomere 60 : 20 : 10 : 10.

Z mäsa sa odporúča surové hovädzie, konské,  alebo hydinové, kŕmnu dávku možno spestriť aj rybacím, alebo vnútornosťami (hovädzia pečeň, srdce). Neodporúča sa vnútornosťami kŕmiť často, pretože sa môžu prejaviť hnačky. Z dôvodu vysokého obsahu tukov je na skrmovanie nevhodné bravčové mäso.

Obilniny by mali byť zastúpené v potrave fretky 20 percentami. Osvedčilo sa skrmovanie varenej ryže, alebo sparených ovsených vločiek.

Ovocie a zelenina obohacujú kŕmnu dávku zvierat o vitamíny, minerálne látky, ale aj nestráviteľnú vlákninu, zabezpečujúcu správne trávenie. Z ovocia môžme použiť slivky a marhule, zbavené kôstok, alebo kúsky jabĺk (aj sušených), melónu, mandarínky, banánu. Zeleninu môžme podávať varenú, napríklad zemiaky, alebo čerstvú – mrkvu, papriku.

Ďalšou dôležitou zložkou potravy je mlieko. Môžme ho fretkám podávať aj vo forme mliečnych výrobkov, medzi vhodné patria biele jogurty a neochutený tvaroh. Na spestrenie môžme jedenkrát týždenne pridať do potravy aj vaječný žĺtok.

 Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 12 Priemer: 2.8]
Posledné komentáre
  1. Karin
    • Bianka

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *