Púšťate fretku navoľno? Pozor na jej prirodzených nepriateľov

Fretky sú veľmi milé a zábavné zvieratká, ktoré sa dostávajú na popredné priečky v obľúbenosti medzi domácimi maznáčikmi. Fretku je možné pomerne rýchlo naučiť rôzne triky a dokonca s ňou chodiť na vychádzky ako so psíkom. Úsmevné zážitky s fretkou môže zmariť útok jej prirodzených nepriateľov. Ak sa s fretkou budete hrať na záhrade, pozor si dávajte hlavne na túlavých psov a dva druhy vtákov – kaňu sivú a sokola myšiara.

Aj obyčajná prechádzka na vôdzke môže byť rizikom

Fretka sa časom naučí chodiť presne ako psík na vôdzke, vďaka čomu ju môžete brať na vychádzky. Ak bývate na vidieku, tak sa jej bude veľmi páčiť v lese alebo na poli. Spoločne si užijete vskutku veselé chvíle. Pri prechádzkach si dávajte pozor, aby sa fretke nepodarilo z vôdzky vyšmyknúť. V prípade úteku nedokáže nájsť cestu späť. Pri prechádzkach dbajte na to, aby neprišla do styku s túlavými psami alebo psami, ktorí nie sú na vôdzke. Psy totiž fretky nedokážu pachovo identifikovať t.j. nevedia či ide o nepriateľa, alebo spriaznené zvieratko. Zmätený pes môže na fretku zaútočiť. Niektorí pokojní psy síce nezaútočia ihneď po stretnutí s fretkou, ale rýchlosť a hravosť fretky ich môže tak vystrašiť, že ju pohryznú. Počas hry s fretkou na záhrade pri dome vám odporúčame proti túlavým psom použiť pachový alebo ultrazvukový plašič psov.

Fretky pustené navoľno ohrozujú hlavne vtáci

Obozretní buďte aj vtedy, keď fretku púšťate navoľno v záhrade alebo ju nechávate sa prebehnúť na sklenenom balkóne. V takomto prostredí môžu na fretku zaútočiť dvaja predátori – kaňa sivá a sokol myšiar. Obaja vtáci neberú fretku ako nepriateľa, ale ako potravu. Hlavne v období, kedy majú mláďatá je pre nich fretka bohatým úlovkom, ktorý ich potomkom zabezpečí chutný obed. Ako ochrániť fretku pred dravým vtákom? Máte dve možnosti- buď fretku zavriete do plne krytej voliéry, alebo zabránite tomu, aby sa vtáci dostali do blízkosti vášho domáceho miláčika. Proti vtákom je možné použiť rôzne efektívne prostriedky, napríklad ultrazvukové odpudzovače vtákov, chemické prípravky a siete.

Maximálne účinný ultrazvukový plašič vtákov

Plašič resp. odpudzovač vtákov pracujúci na princípe ultrazvukových vĺn patrí k najviac efektívnym prostriedkom, ktoré zabránia, aby sa rôzne druhy vtákov dostali do blízkosti vášho domu či záhrady. Veď nielen majitelia fretiek majú s vtákmi problémy. Vtáci dokážu v okolí domu narobiť poriadny neporiadok a ich trus je zdrojom nebezpečných ochorení. Ultrazvukové odpudzovače vtákov sa dajú zakúpiť s napájaním z elektrickej siete alebo ako solárne zariadenie. V oboch prípadoch ide o účinný prístroj, ktorý generuje ultrazvukové signály s premenlivým kmitočtom. Znamená to, že vtáci nemajú šancu si na nepríjemný signál zvyknúť a z okolia prístroja (cca. 40 metrov) radšej odletia. Odpudzovače vtákov nemajú vplyv na ľudí. Môžu síce fretke mierne prekážať, ale stačí, aby ste jej umožnili z dosahu prístroja odísť.

Alternatívy k ultrazvukovým plašičom vtákov

Ak sa vám myšlienka používania ultrazvukového plašiča vtákov z nejakého dôvodu nepozdáva, máte aj iné alternatívy, ktoré vtákom zabránia, aby sa k fretke dostali. Môžete napríklad na terasu inštalovať ochranné siete proti vtákom. Samozrejme, že siete nie sú veľmi estetické, takže na rad prichádzajú chemické prípravky. Niektoré z pachových odpudzovačov sa vyrábajú vo forme spreja a iné vo forme pasty. Spreje proti vtákom obsahujú feromóny, ktoré vtákom príliš nevoňajú, takže sa postriekaným miestam vyhnú. Zároveň nie je látka obsiahnutá v spreji toxická, neublíži vám a ani fretke. Spreje proti vtákom nezanechávajú na mieste aplikácie žiadne nečistoty a účinkujú približne dva týždne. Na podobnom princípe ako sprej funguje pasta proti vtákom. Opäť ju môžete naniesť na vybrané miesta, ku ktorým sa žiadny vták nepriblíži.

Fotografia: © Shutterstock

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *