Ako si vybrať fretku

Ak ste sa rozhodli kúpiť si fretku, najskôr by ste sa mali informovať, čo všetko budete potrebovať. Okrem týchto užitočných informácií vám prezradíme aj to, ako si fretku vybrať.

Na či všetko myslieť pred kúpou fretky

Fretka sa dožíva 15 – 20 rokov. Skôr než si ju zaobstaráte, by ste sa preto mali zamyslieť aj nad tým, či sa budete vedieť o ňu starať po taký dlhý čas. Jej výhodu je na druhej strane to, že väčšinu dňa prespí. Budete tak môcť chodiť do práce aj do školy bez toho, aby ste ju zanedbávali. Pred kúpou ďalej myslite na tieto veci:

  • Je v rodine alergik, ktorému by mohla pôsobiť problémy srsť fretky?
  • Bude sa mať o ňu kto postarať, keď budete napríklad na dovolenke?
  • Máte doma vhodné podmienky pre chov fretky?
  • Aké zvieratá už chováte – dôležité je, aby sa všetky navzájom znášali.
  • Znesie každý člen domácnosti špecifický pach fretky? Vhodné je, aby ste to zistili ešte pred kúpou.

Potrebné je tiež naštudovať si dostatok informácií o chove fretky. Vopred si zistite čím sa živí, ako ju naučíte hygienickým návykom a mnoho iného.

V ďalšom kroku sa budete musieť rozhodnúť, či chcete chovať samca alebo samičku. Rozdiel medzi nimi je najmä vo výraznejšom pachu samcov počas ruje, kedy si značkujú teritórium. Tomuto problému sa dá prejsť kastráciou. Aby ste predišli prípadným zdravotným komplikáciám, je vhodné kastrovať aj samičku. Pravdaže len v tom prípade, ak nechcete mať mláďatká. Potom už zostáva len výber plemena a farby.

Kde kúpiť fretku

Zvieratá na predaj nájdete v špecializovaných obchodoch, v inzercii dennej tlače alebo na webových portáloch. Pri kúpe si dávajte pozor, aby ste kúpili zdravého jedinca. Oči, uši aj nos fretky by mali byť čisté a bez nánosov. Mláďa fretky by malo prejavovať prirodzený záujem o okolitý svet.

Kupujte len mláďa, ktoré už dosiahlo vek 7 týždňov. Malo by mať vykonané povinné očkovanie proti besnote a psinke. Informujte sa tiež o tom, čím bola fretka až dosiaľ kŕmená.

Čo všetko budete potrebovať

Pred príchodom fretky budete potrebovať pripraviť vašu domácnosť. Ak ju plánujete púšťať po byte, vopred odstráňte všetky predmety, na ktorých by si mohla ublížiť.

Všetky veci pre fretku nakúpite v chovateľských potrebách. Ak chcete ušetriť, navštívte internetový bazár, kde nájdete už použité potreby pre fretky za nižšiu cenu.

Najhlavnejšia súčasť výbavy je klietka alebo voliéra. Mala by merať minimálne 150 x 100 x 70 cm. Na dno klietky položte deku. V prípade potreby ju budete môcť oprať.

Okrem toho potrebuje fretka pohodlný pelech. Ideálny je závesný hamak. Nezabudnite na misku s vodou alebo napájačku a granule či iné krmivo. Fretka potrebuje aj toaletu a hračky pre fretky. Nezabudnite na to, že budete potrebovať aj veterinára. Prípadne niekoho na stráženie počas vašej neprítomnosti. Vopred si preto zistite, aké služby pre zvieratá sú dostupné vo vašom okolí. Dostatok informácií vám poskytnú tiež internetové stránky s ponukou týchto služieb.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *