Zubný kameň u fretiek a starostlivosť o chrup

Detail hlavy fretky

Zubný kameň môže fretkám spôsobovať zápal. Postihnuté ďasná krvácajú, sú bolestivé, zuby sa začínajú kývať a môžu sa aj uvoľniť. Zvieraťu, ktoré prišlo o zuby to môže spôsobovať problémy pri príjme potravy. Preto je nutné udržiavať chrup fretky v dobrom stave.

Chovateľ by mal zvieratám pravidelne prehliadať zuby a ďasná.  Správna farba ďasien je ružová, ak sú červené, môže to znamenať prítomnosť zápalu. Zubný kameň je tuhá hmota, jej vznik zapríčiňujú zvyšky potravy, slín a baktérií. Malý nános môže chovateľ skúsiť zoškrabnúť pomocou nechta. V prípade odolnejších vrstiev je nutné vyhľadať pomoc veterinára. Odstraňovanie zubného kameňa nie je pre veterinára obtiažne, avšak je nutné, aby bolo zviera dostatočne krotké. Väčšinou sa vykonáva raz za rok.

Hoci je zubný kameň u fretiek bežný, na jeho tvorbu má vplyv aj potrava zvieraťa. Kŕmenie fretiek granulami prospieva čisteniu zubov a naopak kašovitá potrava v konzervách zapríčiňuje usadzovanie zubného kameňa. Netreba si zubný kameň mýliť s prirodzenou farbou zubov u starších fretiek. Tie ich nemajú biele, ale v dôsledku veku zažltnuté.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Posledné komentáre
  1. petusa

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *