Nebezpečenstvo číhajúce na fretku v domácnosti

Fretke chovanej v domácich podmienkach hrozí veľa nebezpečných situácií, ktoré musí chovateľ eliminovať, aby predišiel nešťastiu.

 • Obloky, balkónové dvere – otvorené obloky sú pre fretku veľkým lákadlom. Cíti vonkajší vzduch a snaží sa dostať na oblok. Lenže je hlúpučká a nevie, že na druhej strane je výška oveľa väčšia, ako je vyskočiť na oblok . Fretka totiž nemá odhad na výšku. Takže kľudne vyskočí z akéhokoľvek poschodia. Musíme si uvedomiť, že na oblok vylezie fretka aj po záclone, po radiátore, dokonca aj medzi radiátorom a stenou, po vysokej kvetine atd. Zabrániť v šplhaní sa dá odstránením všetkého, na lezenie vhodného, z dosahu oblokov, alebo dať na obloky mreže z pletiva (pevného pletiva, nie králičieho).
 • Posuvné zasklenia loggií – zatvárať pokiaľ je fretka na voľno bez dozoru, fretka si dokáže záhadným spôsobom odsunúť posuvné zasklenie, aj keď toto ide podľa nás veľmi ťažko.
 • Chladnička – tá je nebezpečná hlavne svojou zadnou časťou, ktorá je na spodku čiastočne odkrytá a fretky majú tendenciu tam zaliezať a túliť sa k teplému krytu elektromotora. To ale môže byť pre nich nebezpečné. Je teda potrebné zabezpečiť, aby sa fretka nemohla dostať k zadnej stene chladničky.
 • Práčka – znie to síce neuveriteľne, ale už sa veľakrát stalo, že fretka bola vypraná spolu s prádlom. Je zvedavá, vlezie do pootvorenej práčky kedykoľvek k tomu má možnosť. Vo väčšine prípadov toto vypranie fretka neprežije. Pred zapnutím práčky je nutné skontrolovať, či v nej nie je fretka a pre istotu skontrolovať počet fretiek v domácnosti! Malé samičky totiž môžeme v zmotanom prádle prehliadnuť.
 • Umývačka riadu – tá zaujíma fretky veľmi, snažia sa dostať do pootvorených dvierok umývačky, zatrhnú si tam pazúr alebo priškripnú packu. Pred zapnutím umývačky (rovnako ako pred zapnutím práčky) je nutné skontrolovať, či v nej nie je fretka. Spustenie umývačky s fretkou, aj keď len na okamih, fretka zaručene neprežije.
 • WC – fretka veľmi ľahko vylezie na otvorenú misu a spadne dovnútra. Môže sa stať, že sa utopí, pretože sa jej už nepodarí vyliezť.
 • Igelitové tašky a sáčky – tie majú fretky veľmi rady, lenže ako sa s nimi hrajú, môžu sa zamotať a udusiť, prípadne zhltnúť kus odhryznutého igelitu. Odporúčam dávať fretkám na hranie len pod dozorom.
 • Kelímky – napr. od jogurtov, smotany. Fretky sa snažia vylízať zvyšky, lenže kelímok im môže ostať zaseknutý na hlave a hrozí udusenie. Z rovnakého dôvodu pozor na plechovky, tam  hrozí aj nebezpečenstvo porezania.
 • Gumové hračky – niektoré sú priveľmi mäkké a fretka môže pri rozkúsaní prehltnúť kúsok gumy, hrozí  udusenie alebo upchanie čriev. Tiež pozor na gumu na gumovanie, fretky ju neomylne kradnú deťom z peračníka.
 • Latexové hračky – niektoré fretky môžu byť alergické na latex, čiže pokiaľ fretka pri hre začne kašlať a sipieť, hračku jej zoberte. Inak platí všetko jako pri gumových hračkách.
 • Šplhanie – fretka, najmä samička, vyšplhá všade kam si zmyslí. Ak chce niekam vyliezť, buďte si istý, že časom sa jej to podarí. Preto pozor na skrine, na vrchu môže byť štrbina od steny väčšia ako pri podlahe. Fretka tam môže zapadnúť a udusiť sa. To platí nielen pre veľké skrine, ale aj pre malé skrinky, pre stolíky pri stene, postele, radiátory. Sem patria aj záclony, aj tie môžu byť nebezpečné, fretka po nich môže vyšplhať kamkoľvek, môže si zatrhnúť pazúr, alebo ostať visieť za packu, prípadne sa zamotať.
 • Schody – tie sú pre fretku veľmi nebezpečné, najmä pokiaľ nemajú kryté stupne a medzistupne. Fretka nevie, že keď z jednej strany môže skočiť, tak z druhej je výška veľká, nemá odhad na výšku.
 • Sporák, najmä rúra na pečenie – pozor pri otváraní rúry, máte v rukách horúci pekáč a fretka práve vtedy pribehne a veľmi ju to zaujíma. Z rovnakého dôvodu sú nebezpečné kozuby pri prikladaní paliva.
 • Úložné priestory, rozťahovacie sedačky – najmä pod posteľami a pri rozťahovaní a skladaní príležitostného spania hrozí priškripnutie fretky, ktoré fretka nemusí prežiť.
 • Dvere – hrozí priškripnutie, fretka je pri dverách vždy skôr ako vy. Tiež pozor na prievan, ktorý môže dvere zabuchnúť, to by mohlo pre fretku stojacu vo dverách skončiť smrťou.
 • Rujný samec – sa môže poraniť, pretože môže ostať kdekoľvek visieť za prirodzenie. V ruji má tendenciu značkovať všetko, takže môže pre neho byť nebezpečné pletivo stien klietky, záclony, visiace koberčeky, hojdačky, šnúrky od hamakov.
 • Obrusy – dlhšie vysiace obrusy zo stolov sú pre fretku veľkým lákadlom, môže na seba s obrusom strhnúť hrnček s horúcou kávou, prípadne ťažký predmet.
 • Tuby s čímkoľvek – najnebezpečnejšie sú tuby s liekmi, fretka ich rozhryzie a môže sa otráviť. Rovnako platí pre tuby s lepidlami a rôznymi inými látkami.
 • Lieky – akýmkoľvek liekom sa fretka môže otráviť. Okrem toho, pri liekoch v obale môže zjesť i obal. Nebezpečné sú lieky v nezatvorených fľašiach. Lieky je nutné skladovať tak, aby sa k nim fretka za žiadnych okolností nedostala.
 • Látky a úplety – fretky s obľubou „požierajú“ pelechy, svetre, plyšové hračky. V tom prípade je dobré pelechy vytvoriť z rifľoviny, celtoviny, alebo inej látky, ktorá ich neláka k „žuvaniu“ a plyšové hračky nedávať. Podávať pasty proti bezoárom. Prehltnutie tkaniny môže viesť k upchaniu čreva.
 • Klimatizácia – fretka je dosť náchylná na prechladnutie. Síce neznáša teplo a prehriatie, ale to neznamená, že ju treba za každú cenu ochladiť v klimatizovanej miestnosti, nedajbože v prievane. Aj tu platí: opatrne. Pokiaľ je klimatizácia nastavená správne (v byte ale aj v aute) aby priamy prúd vzduchu nešiel na zviera, nemal by byť problém. V letných mesiacoch nastavenie na + 25º C je optimálne, pričom ale rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty by nemal byť väčší ako 6-7 º C. Prúd vzduchu by nemal smerovať priamo na klietku a tiež pozor na odraz prúdu vzduchu.
 • Prehriatie – fretka sa prehrieva už pri +30º C. V prípade že máte v lete veľmi teplý byt, zabezpečte fretku proti prehriatiu, napr. umiestnením klietky do najchladnejšej miestnosti, prípadne možnosťou ochladzovať sa vo vode (lavór – len pod dozorom). V letných mesiacoch a pri vysokých teplotách nechávajte fretku v byte bez dozoru čo najkratšie. Pozor na ventilátory, prúd vzduchu nesmie smerovať priamo na klietku (ani odrazom)
 • Stúpačky v panelových domoch – nutné v byte utesniť stúpačky tak, aby sa fretka do nich nedostala.
 • Koberce – najmä solitérové, fretka pod ne rada zalieza a je nebezpečenstvo, že môže byť zašliapnutá.
 • Prehozy – podobne ako pri kobercoch, fretka pod ne rada zalieza, musíte stále dávať pozor, kam si sadáte. Môžete zviera vlastnou váhou zabiť.
 • Izbové rastliny – fretky rady hrabú hlinu z kvetináčov, okrem toho sa môže stať, že niektoré rastliny ohryzú. Pozor na jedovaté rastliny (napr. difenbachia)
 • Čistidlá, chemikálie – skladovať tak, aby sa k nim fretka za žiadnych okolností nedostala, hrozí otrava alebo poleptanie. Musíme si uvedomiť, že fretka je schopná si otvoriť akúkoľvek skrinku alebo skriňu.
 • Potraviny ktoré môžu fretke upchať črevo je nutné skladovať tak, aby sa fretka k nim nedostala (kôstkové ovocie, oriešky, želatínové cukríky, suché strukoviny) Ideálne je, keď sa fretka sama nedostane k žiadnemu ľudskému jedlu.
 • Odpadkový kôš – zabezpečiť proti vniknutiu fretky (nebezpečenstvo upchania čreva po požití odpadkov – viz. vyššie), nebezpečenstvo vynesenia fretky do kontajnera s odpadom (fretka môže v koši zaspať)
 • Žehlička – odkladať tak, aby sa fretka o ňu nemohla popáliť, ani ju na seba strhnúť za kábel, aj keby už žehlička nebola horúca (ťažký predmet – môže fretku zabiť)
 • Predlžovačky s viacerými zásuvkami – pokiaľ nie sú všetky zásuvky na predlžovačke využité, zabezpečiť detskými poistkami do zásuviek, prípadne celú koncovku obaliť do potravinárskej fólie. Pokiaľ by voľnú zásuvku označkoval rujný samec, môže to v lepšom prípade skončiť vyrazením poistiek, v horšom prípade dostane samec zásah elektrickým prúdom.
 • Dámske kabelky a ich obsah – fretky veľmi zaujímajú, takže odkladať doma tak, aby sa k nim fretka nedostala. Môžu sa v nich nachádzať lieky, žuvačky, vreckovky, kozmetika, manikúra a tým všetkým sa fretka môže otráviť, upchať si črevo, ublížiť si.
 • Namočené granule – je potrebné dbať na to, aby fretke do misky s granulami nekvapkala voda z napájačky a aby si fretka „neškrečkovala“ granule niekam, kde je vlhko. Navlhčené granule môžu splesnieť a pleseň je toxická.

použité s láskavým dovolením autora Iva Dolhy (Bóža), Útulek na půde, preklad: Johana

fotografia: shutterstock, zdroj: fretka.sk, publikované so súhlasom SKFCH

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *