Máme pre chov fretky vhodné podmienky?

Fretka v snehu

Rozhodnutie chovať fretku zasiahne do vášho voľného času a peňaženky. Pred jej zaobstaraním predo dôkladne zvážte, koľko vás bude jej chov stáť a koľko času ste ochotní jej venovať. Mnoho chovateľov to podcenilo a po krátkej dobe prišli na to, že fretka nie je nič pre nich a hľadali im nový domov. V tom najhoršom prípade sa ich zbavovali vypustením do prírody, čo pre zviera zvyknutné na starostlivosť človeka znamenalo smrť vyhladovaním, alebo v dôsledku nehody či úrazu.

Čo by mal mať každý chovateľ na pamäti pred zaobstaraním fretky? V prvom rade sú to finančné náklady. Môžem si chov fretky dovoliť finančne? Aj tie najlacnejšie krmivá a podstielky pre zvieratá niečo stoja a mesačné náklady na túto položku sa tak pohybujú v desiatkach eur. Nie sú v nej zahrnuté rôzne veterinárne poplatky a obstarávacie náklady na chovné zariadenie pre začínajúceho chovateľa, ktoré sa môžu pohybovať vo vyšších sumách.

Fretka vyžaduje čas. Dvakrát denne ju treba nakŕmiť a vyčistiť jej toaletu. Zviera síce väčšinu dňa prespí, no aj napriek tomu potrebuje pozornosť chovateľa a minimálne v prvých dňoch jej treba venovať oveľa viac času. Netreba zabúdať ani na prípady, kedy chovateľ odíde na dovolenku. Má ju kam umiestniť počas tejto doby?

Priestor. Fretka nutne potrebuje svoje súkromie. Jednému zvieraťu postačí klietka o rozmeroch pôdorysu 0,5 x 1 m, ak má možnosť prebehnúť sa aj po byte, inak potrebuje priestrannejšiu voliéru. V prípade že budete mať zviera celý čas voľne pustené, je nutné aby bol váš byt pre ňu bezpečný.

Znesú sa s novým členom domácnosti tí súčasní? Nie sú iní členovia domácnosti alergickí na srsť fretiek? Ak máte podozrenie, je lepšie sa vopred poradiť s lekárom.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 6 Priemer: 3.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *