Obydlie pre fretku

Fretka leží na zemi

Fretky sú veľmi aktívne zvieratá, preto potrebujú dostatok životného priestoru. Chovné zariadenia pre fretky sa už dnes dajú kúpiť takmer v každom chovateľskom obchode, zručnejší chovatelia si ich dokážu s minimálnymi nákladmi vyrobiť, hoci aj prestavbou starej skrine.

Vo všeobecnosti platí, že čím viac sa chovateľ zvieraťu venuje, tým menšie požiadavky má na veľkosť chovného zariadenia. Keďže fretka väčšinu dňa prespí, nijako ju neobmedzuje, ak väčšinu dňa strávi v chovnom zariadení. Dôležité je poskytnúť jej aspoň dvakrát za deň príležitosť sa po dobu 1 až 3 hodín vybehať, samozrejme pod dozorom, pretože v byte na zvedavé zviera čaká množstvo nástrah.

Pre ubytovanie fretiek sa najviac hodia priestranné klietky. Sú iné ako bežne dostupné klietky pre hlodavce. V prípade že sa rozhodnete použiť klietku vyrobenú pre chov hlodavcov, uistite sa, že si fretka nedokáže otvoriť dvierka. Fretky sú veľmi vynaliezavé zvieratá a ľahko si dokážu poradiť s bežným uzatváracím mechanizmom, je preto vhodné ho poistiť, napríklad skobou. Ak chováte iba jedno zviera, postačí mu klietka o rozmeroch pôdorysu 0,5 x 1  a výške najmenej 1 meter. Horná hranica v prípade poschodových chovných zariadení, kde môže zviera prechádzať z jedného podlažia do druhého neexistuje. Chovatelia často vymýšľajú viacposchodové veže, vždy pri tom treba myslieť na bezpečnosť zvieraťa.

Z materiálov používaných na výstavbu chovného zariadenia je obľúbené drevo, v kombinácii s pletivom. Nevýhodou dreva je, že napriek povrchovej úprave nasáva vlhkosť a pachy, zle sa dezinfikuje a podlieha hnilobe. Pre ľahšiu údržbu zariadenia by malo byť celé vnútro zariadenia umývateľné. Pletivo by malo byť odolnejšie ako sa používa pri chove králikov.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 12 Priemer: 2.4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *