Alergia fretky na očkovanie

Na tejto stránke sa s vami podelia o svoje negatívne alebo pozitívne skúsenosti chovatelia. Sú to skúsenosti, ktoré by vám mohli pomôcť v chove fretky, pretože nie je vylúčené že ich budete potrebovať.

Boli sme na bežnej vakcinácii psinky. Naša fretka bola zaočkovaná vakcínou, ktorú náš veterinár bežne používa – išlo o VANGUARD*CPV *DA2Pi.

O alergických reakciách na vakcíny sme síce počuli, ale za roky, čo fretky chováme sme ju nikdy nezažili.

Po vakcinácii sme po 15 min. z ambulancie odišli s tým, že budeme fretku sledovať, ale nič neukazovalo na to, že by ju nemal zvládnuť. Asi po pol hodine sme spozorovali, že fretka je malátna, jeho nos stratil farbu a začali sa mu prekrvovať lôžka pazúrikov. Mal sípavé dýchanie a po chvíli sa pokakal. Hoci je bežné, že fretky po vakcinácii sú malátne, toto bol extrém a ihneď sme sa k veterinárovi vrátili. Ten skonštatoval silnú reakciu na vakcínu, ktorá spôsobila šok, dal ho na kyslík, začal zahrievať elektrickou poduškou a dal mu injekčne DEXAMETASONE /DEXADRESON/ v dávke 0,1 mg na kilo živej váhy fretky. Počúval dýchanie, v dýchacích cestách počul klokotanie, našťastie srdiečko fungovalo, tak nebolo potrebné podať ADRENALÍN. Ak veterinár uzná za vhodné, je možné podať aj injekčne DITIADEN.

Dýchanie sa kyslíkom po pol hodine upravilo, ale fretka bola stále malátna, vrátila sa jej farba do nosíka a prestali sa prekrvovať nechtové lôžka, no začal vracať a kakať, najprv vyprázdnil len črevá a žalúdok, neskôr išla v zvratkoch aj v stolici krv. Vraj je to pri šoku normálne, hoci nám pripadalo, že z takéhoto stavu sa fretka ani dostať nemôže, takýto stav u zvierat pretrváva cca 12 hod. po vakcinácii. Bola mu podaná ešte jedna injekcia dexametasonu. Po dvoch hodinách na kyslíku a pozorovania u veterinára sme si fretku previezli domov s upozornením, že vracanie, kakanie a malátnosť môže trvať až do rána. Bolo potrebné ho stále pozorovať. Fretka si pýtala piť, no jej podráždený žalúdok nevládal vodu stráviť, takže prevažnú časť znovu vyvracala, kakanie s krvou pretrvávalo do polnoci, odmietala vitamínovú pastu aj granule. Bolo vidieť, že je veľmi unavená, no nevedela sa uložiť k spánku, piť sme jej dávali po dúškoch a úspechom bolo, že prestala vodu zvracať. Nad ránom zaspala a ráno bolo vidieť, že sa jej zjavne uľavilo, spapala pár granúl, pila vodu z napájačky, hoci bola stolica redšia, bolo vidieť, že už to nie je také, ako v noci, prestala úplne zvracať. Dali sme jej Probican na ukľudnenie žalúdka a išli k vetovi na kontrolu. Dýchanie aj srdiečko bolo v poriadku a hoci bola fretka malátna, tak to bolo tentoraz od únavy. Do pasu jej bolo zapísané, že uvedená vakcína spôsobila šok a veterinár upozornil, že od tohto výrobcu sa mu už vakcína podať nemôže, lebo vakcíny dostupné v SR nie sú robené na kmeňových bunkách fretiek ale psov a nie každý organizmus fretky sa vie tejto vakcíne prispôsobiť a napr. vakcína na besnotu od toho istého výrobcu by mohla spôsobiť tento istý problém.

Fretka bola dva dni dosť unavená, hoci už pekne papala, aj pila, jej stolica veľmi smrdela, celý organizmus sa takto čistil. Až na tretí deň sa všetko začalo upravovať do normálu a fretka začala vymýšľať a vedeli sme, že celú túto hrôzu zvládla bez ujmy.

Naďalej sme podávali 1 x denne Probican a tiež sme nasadili Plerasan V – na posilnenie imunity.

Pevne verím, že sa už nikdy viac takéto niečo nestane a pre čitateľov tohto článku je to upozornenie, že aj obyčajná vakcinácia môže byť pre fretku v prípade alergie nebezpečná. Treba preto po vakcinácii fretku sledovať aspoň 2 hodiny a v prípade akýchkoľvek náznakov alergie ihneď ísť k veterinárovi, aby nasadil potrebnú liečbu.

Janka Kováčiková

foto: shutterstock, zdroj: fretka.sk, publikované so súhlasom SKFCH

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *