Ako na odchov mláďat

Mláďa fretky v ruke

Fretky pohlavne dospievajú približne v šiestich mesiacoch. Toto obdobie je charakteristické u samčekov fyzickými zmenami, ale aj zmenou správania zvierat. Obdobie ruje sa môže u rôznych jedincov líšiť, pretože je závislé od mnohých podmienok, napríklad ročného obdobia, svetelnosti chovného zariadenia, alebo stravy. U samčekov spravidla trvá ruja od jari, až do konca leta, zatiaľ čo u samičiek je to na jar medzi marcom a májom. V chovoch je možné dosiahnuť 2 až 4 vrhy za rok. Ak nepríde ku pripusteniu samičky, môže sa ruja predĺžiť aj na celú sezónu.

Na párenie vodíme vždy samičku za samcom. Predchádza mu zoznamovanie, hranie sa a naháňanie, po ktorom samček uchopí samičku za zátylok a odtiahne si ju na nerušené miesto. Asi po pol hodine dochádza k spojeniu, ktoré môže trvať aj niekoľko hodín. Zvieratá počas neho ležia v pokoji vedľa seba a nemali by byť vyrušované chovateľom.

Ak je samička oplodnená, nasleduje až 45 dňové obdobie gravidity. Výraznejšie sa to na jej vzhľade prejaví až v poslednom štádiu gravidity. V tomto období si začína budovať hniezdo, ktoré vystiela vytrhnutou srsťou. Pri vyrušovaní chovateľom môže byť podráždená a agresívna, je preto lepšie im dopriať kľud. Samička môže až do pôrodu vykonávať tie isté činnosti ako pred ním.

Po pôrode potrebuje samička kvalitnú potravu, pokrývajúcu nároky na dostatok živín. Chovateľ by mal pravidelne kontrolovať jej hniezdo, odstraňovať z neho nečistoty, zvyšky potravy a uhynuté mláďatá. Nemusí sa báť, že po zanesení ľudského pachu fretka odvrhne svoje mláďatá, vo všeobecnosti fretky znášajú ľudský pach dobre. Mladé zvieratá sa rodia holé, slepé a hluché, prezrádza ich v čase neprítomnosti matky piskľavý zvuk. Viditeľnejšia zmena nastáva okolo dvoch týždňov veku, mláďatám začnú rásť mliečne zuby, samica ich necháva čoraz častejšie samotných. Od troch týždňov sa začínajú prikrmovať mäsom, ktorým ich zásobuje samička. Štvortýždňové mláďatá už opúšťajú hniezdo a začínajú sa spolu hrávať a starať sa o srsť. Vo veku šiestich týždňov prestávajú piť materské mlieko a možno ich od samičky definitívne odstaviť.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 5 Priemer: 3.8]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *