S akými druhmi fretiek sa môžme stretnúť?

Fretka na opadanom lístí

Ako sme uviedli v predchádzajúcom článku, fretka tchorovitá (lat. Putorius putorius furo) vznikla domestikáciou šelmy – tchora tmavého (Putorius putorius).

Fretky boli ešte v nedávnej minulosti používané poľovníkmi na lov divokých králikov – fretkovanie. Postupom času sa z nich stali vyhľadávaní domáci miláčikovia hlavne pre svoju nenáročnosť a veselú povahu. Niekedy sú využívané aj ako módne doplnky ale povedzme si úprimne, zviera by nemalo byť módnym výstrelkom, ale súčasťou rodiny.

V anatomických otázkach sa fretky medzi sebou veľmi nelíšia, no čo týka sfarbenia, poznáme niekoľko základných kategórií.

Štandardné sfarbenie:

  • Black (Black Mitt) – čierna (vždy len s ponožkami)
  • Black Sable – černotchorovitá
  • Sable – tchorovitá
  • Chocolate – čokoládová
  • Cinnamon – škoricová
  • Champagne / Beige – šampaňská / béžová
  • Albino – albín
  • Dark Eyed White (DEW) – tmavooká biela
  • Angorská fretka
  • Grošovaná fretka

Čierna – Black – vždy má „biele ponožky“, kryciu srsť má úplne čiernu so svetlou, bielou podsadou /jemne nažltlá /. Má tmavú kresbu na tvári /maska/, čierne oči a čierny alebo tmavohnedý nos.

Čierno-Tchorovitá / Tmavo tchorovitá – Black Sable – kryciu srsť má tmavohnedú až čiernu, svetlú až krémovú podsadu /nemala by byť žltá/ a tmavú masku, zväčša je plná a tvorí tzv. „kuklu“. Má tmavohnedé oči a tmavohnedý či flekatý až čierny nos.

Tchorovitá – Sable –  základné sfarbenie domestikovanej fretky, znaky a maska sa nápadne podobajú pôvodnej forme nedomestikovaného tchora tmavého. Kryciu srsť má tmavohnedú, podsada svetlá až béžová, maska môže mať rozdielnu farbu alebo iný odtieň. Oči má tmavohnedé až čierne a svetlohnedý, škvrnitý nos. Ten môže byť aj ružový aj keď nie je veľmi žiadúci.

Čokoládová – Chocolate – toto sfarbenie  je totožné s tchorovitým. Krycia srsť je mliečno-čokoládová, podsada svetlá alebo biela, maska môže byť aj inej farby, oči sú tmavohnedé alebo karmínovo červené. Má ružový, béžový alebo tehlovo oranžový nos.

Škoricová – Cinnamon – krycia srsť je svetlo červenohnedá, podsada zlatá, maska rozdielnej farby, oči má karmínovo červené a tehlovo oranžový alebo béžový nos.

Šampanská – Champagne – má žltohnedú až béžovú kryciu srsť, bielu alebo krémovú podsadu, tmavo červené oči a béžový alebo ružový nos.

Oči môžu byť na pohľad čierne alebo tmavo hnedé. Niekedy sa môžu javiť ako fialové ale v skutočnosti sú karmínovo červené. Z genetického hľadiska ale nemá šampanské sfarbenie dostatok pigmentácie na to, aby oči boli skutočne čierne.

Albín / Albinotická – Albino – má bielu až krémovú kryciu srsť, bielu až krémovú podsadu, nemá žiadnu masku. Oči má červené alebo svetlejšie /ružové/ a má ružový nos.

Tmavooká biela – Dark Eyed White – krycia srsť a podsada je biela až krémová, má karmínovo červené oči a ružový nos.

Samozrejme existuje množstvo ďalších farebných variant fretiek, tie sa však navzájom líšia len malými detailmi.

Rôzne druhy fretiek sa odlišujú sfarbením, tvarom masky, farbou očí a nosa a taktiež dĺžkou srsti. Štandardne sa rozdeľujú na tri základné skupiny:

Standard – krátkosrstá fretka, na Slovensku najbežnejšia.

Poloangora – má stredne dlhú srsť.

Angora – dlhosrstá fretka.

Na povahových črtách a vlastnostiach fretiek sa ich vonkajší vzhľad nijako neprejavuje. Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek druh fretky pamätajte, že si do domácnosti prinášate živého, hravého a veselého tvora so svojou vlastnou osobnosťou. Verte, že vám pripraví krušné chvíle ale neporovnateľne viac radosti a zábavy.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *