Príprava fretky na výstavu

Za posledné tri roky sa na Slovensku a v blízkom zahraničí začínajú usporadúvať výstavy fretiek. Veľa začínajúcich chovateľov – vystavovateľov sa ma pýta, ako takú fretku na výstavu pripraviť a čo si na výstavu zobrať. Takže tu je taký malý „návod na použitie“ skompilovaný z príspevkov skúsených vystavovateľov (ktorým týmto veľmi pekne ďakujem za pomoc, rady a myšlienky).

V prvom rade si vysvetlime,  čo to vlastne výstava je a čo sa na nej posudzuje. Výstava v chove fretiek zahŕňa posúdenie fretky z hľadiska jej „krásy“, podľa určitého štandardu, ktorý sa v jednotlivých krajinách od seba líši, takže sa môže stať, že fretka, ktorá je podľa domáceho štandardu vyhovujúca je v inej krajine nevyhovujúca a naopak (stále hovoríme o vzhľade fretky, na to netreba zabúdať). Na fretke sa hodnotí stavba tela, sfarbenie, výraz fretky (samozrejme nie slovný výraz ale jej príslušnosť napr. k pohlaviu, t. j. samica má výraz samice a samec samca), postavenie končatín, stav zubov, srsti, uší a prípadné vady fretky, ak nejaké má. Výstava je predovšetkým súťaž krásy bez ohľadu na to, odkiaľ fretka pochádza, kto je jej majiteľ a pre príliš mladé, staré, alebo handicapované zvieratá sú vytvorené vlastné kategórie (napr. junior, senior, handicap). Šancu má teda každá fretka, bez ohľadu na pôvod.

Sú veci, ktoré ovplyvniť nemôžeme (napr. sfarbenie, postavenie končatín, výraz) a sú veci, ktoré ovplyvniť môžeme a tak fretke „zachránime“ cenné bodíky v hodnotení. A na tie druhé menované sa teraz zameriame.

V prvej rade je povinnosťou chovateľa mať fretku v dobrom zdravotnom stave, očkovanú a v dobrej kondícii. Na výstavách sa vyžaduje povinné očkovanie proti besnote (to je dané aj zo zákona) a očkovanie proti psinke (je síce dobrovoľné, ale psinka je pre fretky smrteľná choroba). Toto očkovanie nesmie byť mladšie ako jeden mesiac a staršie ako jeden rok – tu je prvá vec, za ktorú vás môžu ešte pred vstupom na výstavu diskvalifikovať. SKONTROLUJTE SI PRETO PRED VÝSTAVOU VŠETKY POŽADOVANÉ OČKOVANIA A DOBY, KTORÉ SÚ K NIM UVEDENÉ V PROPOZÍCIÁCH.

Pri veterinárnej kontrole budete obyčajne požiadaní o potvrdenie od vášho veterinárneho lekára, že zviera je zdravé, bez vonkajších a vnútorných cudzopasníkov a pochádza z prostredia, kde sa nevyskytuje žiadna infekčná choroba. Toto potvrdenie obyčajne nesmie byť staršie ako 3 dni. Veterinár buď vystaví potvrdenie na svoj hlavičkový papier, alebo dá pečiatku do príslušnej kolonky v očkovacom preukaze (pase) zvieraťa. Jedna skúsenosť za všetky. Pokiaľ vlastníte viac fretiek s ktorými chcete ísť na výstavu, dajte si prehliadnuť všetky a nesúhlaste s tým, že prehliadne len jednu a ostatné nie. Môže sa vám totiž stať, že pri veterinárnej kontrole pred výstavou zistia napr. všetkým vašim fretkám ušný svrab, okrem tej, ktorá bola prehliadnutá a teda opäť budú diskvalifikované. NEZABUDNITE TEDA PRED VÝSTAVOU ABSOLVOVAŤ PREHLIADKU U SVOJHO VETERINÁRNEHO LEKÁRA.

Je veľmi vhodné v dobe cca mesiac až dva týždne pred výstavou aplikovať fretke prípravok proti parazitom (napr. Stronghold, Frontline a podobne) o vhodnosti sa poraďte s veterinárom alebo skúseným chovateľom. Ochráni vašu fretku pred nežiadúcim darčekom, ktorý si môžete doniesť z výstavy a zároveň ochránite aj ostatné fretky pred tým, aby ste tam niečo priniesli vy. Rovnako je vhodné začať fretke podávať prípravok na posilnenie imunity a probiotiká, výstava je predsa len pre fretku určitý stres. PREVENCIA JE V TOMTO PRÍPADE VEĽMI DÔLEŽITÁ A PODSTATNE LACNEJŠIA AKO NÁSLEDNÉ LIEČENIE.

Veterinárnou kontrolou sme šťastlivo prešli bez problémov, zamerajme sa teraz na domácu prípravu fretky a na veci, ktoré môžeme ovplyvniť.

Fretka, ktorá ide na výstavu musí byť v dobrej kondícii. Z toho vyplýva, že nesmie byť ani príliš tučná, ani príliš chudá, musí byť tak akurát, proste ako fretka…;-) To zabezpečíme adekvátnym kŕmením.

Srsť fretky musí byť čistá a kvalitná. To je sčasti dané genetikou, sčasti kŕmením a sčasti starostlivosťou o srsť. CCA TÝŽDEN AŽ TRI DNI PRED VÝSTAVOU JE DOBRÉ FRETKU OKÚPAŤ a zbaviť ju špiny a prílišného mazu, ktorý je zjavný hlavne u bielych fretiek chovaných vonku.

Ďalšou  dôležitou vecou je vyčistenie uší. Uši fretky musia byť čisté, bez tmavého ušného mazu a parazitov. Aj preto je dôležité čistiť uši fretke pravidelne a nielen tesne pred výstavou. Vystavovatelia zvyknú vyčistiť uši ešte tesne pred odovzdaním fretky na posúdenie. ČISTÝMI UŠAMI ZÍSKATE CENNÉ BODÍKY NAVYŠE.

Fretka má 4 nohy na na každej má palce s pazúrmi. Pazúriky nesmú byť ani príliš krátke, ani príliš dlhé. V prvom prípade má fretka problém s našľapovaním, v druhom sa jej deformujú labky. Pazúriky by sa mali strihať cca 2 týždne pred výstavou asi 1,5 – 2 mm od konca presvitajúceho červeného miesta (krvenie pazúrika – nechtové lôžko). POZOR! Snažte sa nezastrihnúť pazúrik príliš krátko, v prípade zasiahnutia nechtového lôžka pazúrika je to veľmi bolestivé a dosť to krváca. PRI DODRŽANÍ POKYNOV, SAMOZREJME S PRIHLIADNUTÍM NA INDIVIDUALITY FRETKY, BUDÚ PAZÚRIKY NA VÝSTAVE TAK AKURÁT.

Veľmi dôležitým bodom v posudzovaní fretky je stav chrupu. Kontrolujte zuby fretke pravidelne a v prípade, že sa na nich vyskytne zubný kameň, dajte ho odstrániť. Tento úkon sa najčastejšie robí pri preventívnych prehliadkach fretiek v čase očkovania ručným zoškrabnutím. V prípade, že sa zubný kameň tvorí častejšie a vo väčšom množstve, je možné ho odstrániť aj ultrazvukom. ČISTENIE ZUBOV OD ZUBNÉHO KAMEŇA MÁ AJ PREVENTÍVNY CHARAKTER. Kto by bol nadšený zo zápachu z papuľky fretky pri zápale ďasien, či nedajbože parandentóze?

Takže toto sú veci, ktoré môžete vy ako chovatelia ovplyvniť a tak zamedziť zbytočnej strate bodov pri hodnotení (a povedzme si úprimne, viac ako polovica z nich je aj skvelou prevenciou zdravia fretky).

A teraz niečo k tomu, čo si na výstavu pripraviť.

V prvej rade každá posudzovaná fretka musí mať vlastnú prepravku. V prepravke by nemalo byť nič, kde by sa fretka mohla schovať, značne to sťažuje manipuláciu s ňou. Stačí tam mať závesné lôžko bez otvorov na schovanie sa fretky, prípadne záchod a napájačku (pokiaľ je v priestoroch posudzovania horúco). Samozrejme, ak máte fretky posudzované v rôznych kategóriách, tak vám stačí prepraviek menej, fretky sa v nich vystriedajú. Fretkám do prepraviek nedávajte hračky, tú chvíľu bez nich vydržia.

Do tašky si zbaľte papierové kapesníky, mokré kapesníky, sáčok na zber výkalov, tyčinky na čistenie uší, vodu, napájačku, granule, záchod + podstielku,  očkovací preukaz (resp. pas), veterinárne potvrdenie, ak uvážite možnosť odvozu, tak skladaciu klietku,  prípadne pastu ako odmenu alebo iné pamlsky, postroj a vodítko, prípadne tašku či ruksak na fretky. Toto je asi tak celá „základná“ výbava vystavovateľa.

Prajem všetkým vystavovateľom pevné nervy a veľa úspechov so svojimi fretkami a nezabudnite, že každý bodík navyše je dôležitý.

foto: shutterstock, zdroj: fretka.sk, publikované so súhlasom SKFCH

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *