Fretka a chrípka

Ako je známe, fretky sú značne náchylné na ochorenie nádchou a chrípkou. To dokazuje aj skutočnosť, že fretka je používaná ako pokusné zviera pre testovanie vakcín proti chrípke, keďže má človeku najviac podobný respiračný trakt (dýchacie orgány). Tieto, pre človeka banálne virózy, môžu byť pre tak malé zvieratko značne nebezpečné, niekedy môžu viesť k zápalu pľúc. Preto je nadmieru vhodné, aby sa pri kontakte chorého človeka s fretkou prikročilo v domácnosti k niektorým bezpečnostným opatreniam.

Úplne ideálnym riešením je zamedzenie kontaktu fretky s osobou chorou na nádchu alebo chrípku. Toto, žiaľ, nie je vždy možné (ako napríklad v mojom prípade).

Bývame s freťákom (pardón – u freťáka) v jednoizbovom byte a počas mojej choroby som s ním doma prevažne sama. Musím mu podávať potravu, čistiť klietku, vymieňať vodu no a samozrejme sa s ním hrať.

Takže počas mojej chrípky som pristúpila k nasledovným opatreniam, ktoré odporúčam:

  • Pri každej manipulácii s fretkou, jej klietkou (voliérou, pelechmi), jedlom, vodou, hračkami mám na ústach a nose nemocničnú jednorazovú rúšku.
  • Pred každou manipuláciou s fretkou a jej predmetmi alebo jedlom či vodou si dôkladne poumývam ruky.
  • Vreckovky používam zásadne jednorazové a nádobu do ktorej odhadzujem použité vreckovky mám mimo bytu.
  • Lieky, ktoré užívam skladujem tak, aby sa k nim fretka za žiadnych okolností nemohla dostať.
  • V celom byte neustále vetrám.
  • Nedovolím fretke, aby mi olizovala tvár alebo ruky, nepúšťam si ju do postele.
  • Jedlo fretke nepodávam z ruky, ale priamo sypem do misky alebo dávam na tanier lyžičkou.
  • Snažím sa denne vo všetkých miestnostiach bytu zapnúť aspoň na hodinu horské slnko.
  • Denne kontrolujem fretke nos, oči a hrdlo a denne podávam fretke pastu Calopet (pozor na predávkovanie, pasty len liznúť a nepodávať každý deň dlhodobo).

Možno sa tieto opatrenia budú zdať prehnané. Ale pokiaľ som doma s chrípkou, aj tak nemám moc práce. A myslím, že chorobám je lepšie predchádzať,  ako ich neskôr pracne a nákladne liečiť. Keď už sa my ľudia nemôžeme niektorým ochoreniam vyhnúť, môžeme pred nimi chrániť našich štvornohých kamarátov.

Johana

foto: shutterstock, zdroj: fretka.sk, publikované so súhlasom SKFCH

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *